Presidents and Senior Crews

Past President & Captains
Henley Royal
Regatta Crews
A/B Final
BUCS Crews
A/B Final
BUCS Crews

1993 -1994

President:Tim Morley

1994-1995

President:Tim Morley

1995-1996

President:

1996-1997

President: Iain Hill

Men's Captain: Jeff Vincent

Women's Captain: Penny Quayle

1997-1998

President:Iain Hill

1998-1999

President: Samantha Hammond

Men's Captain: Dan Bond

1999-2000

President: Helen Bliss

2000-2001

President:

2001-2002

President: Rob Scholfield

Men's Captain: Harry Manley

Women's Captain: Rachel Tasker

2002-2003

President: Mike Harms

2003 -2004 10th Anniversary

President: Colin Davis

2004-2005

President:Harry Green

2005-2006

President: Colin Davis

Men's Captain:Ashley Maitland

2006-2007

President: Adam Erik Gunnar Wise

2007-2008

President: George Scott

Men's Captain: Lawrence Shaw

Women's Captain: Alana Holloway

2008-2009

President: Ian Souch

Men's Captain: Johnny Drenna

Women's Captain: Lucy Shaw

2009-2010

President: Toby Horner

Men's Captain: Joe Warwick

Women's Captain: Abi Henwood

2010-2011

President: Zoe Tucker

Men's Captain: Alexander Ratcliffe

Women's Captain: Sarah Loughlin

2011-2012

President: Tim Heap & Gary Nesbit

Men's Captain:Laurens Larry Grainger

Women's Captain: Charlie Bestwick

2012-2013

President:Cain Richards

Men's Captain: Matthew Hulbert

Women's Captain: Sarah Loughlin

Men's Coach: Jonathon Carr-Brown

Women's Coach: Lawrence Shaw

2013 - 2014 20th Anniversary

President: Clive Green

Men's Captain: Joe Watson

Women's Captain: Jess Belcher

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Women's Coach: James Lee

2014 - 2015

President: Jack Stoddart

Men's Captain: Lee Knapp

Women's Captain: Betty Glover

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Women's Coach: James Lee

2015 - 2016

President: Annabel Laity

Men's Captain: Alex Joseph

Women's Captain: Betty Glover

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Seniors Coach: Will Moreland

2016 - 2017

President: Taylor Anderson

Men's Captain: James Lambton-Heys

[following resignation of Zach Chew]

Women's Captain: Jessica Pyne

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Women's Coach: Alex Gaspar & Roy Wikramaratna

Men's Coach: Jack Stoddart

Novice Coaches: Annabel Laity & Emma Burton

2017 - 2018

President: Ross Brooks

Men's Captain: Albert Beck

Women's Captain: Kaisla Pinkhanen

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Programme Coach: Alex Gaspar

Assistant Coaches: Emma Burton, Liam Steel, Roy Wikramaratna, Gian-luc Angiolini

2018 - 2019

President: Shai Pilgrim

Men's Captain: Chris Young

Women's Captain: Freya Williamson

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Programme Coach: Alex Gaspar

Assistant Coaches: Keith Jackman, Dave Stewart

2019 - 2020

President: Phillip Chitty

Men's Captain: Will Newcombe

Women's Captain: Tina Stronach

Head Coach: Jonathon Carr-Brown

Assistant Coaches: James Lambton-Heyes, Keith Jackman, Dave Stewart

 

 

2019 Men's Championship Lightweight Eights 

B Final - 5th

Coach - Jonath Carr-Brown

Cox - Anoushka Chauhan

Stroke - Felix Hearnden

7 - Toby Johnson

6 - James Karr

5 - Oliver Tibble

4 - Arve Lee

3 - Matt Denby

2 - Henry Fitch-Bartlett

2019 Men's Beginner's Singles -

B Final - 5th

Coach - Jonathon Carr-Brown

Sculler - Joshua Watkins

2018 Women's Beginner's Eights -

B Final - 3rd
Coach - Jonathon Carr-Brown
Cox - Beth Crawford
Stroke - Laragh McDermott
7 - Ellie Lonsdale
6 - Morgane Corbett
5 - Caitlin Mulholland
4 - Hannah Perry
3 - Willow Johnson
2 - Bronwyn Muir
Bow - Christie Robinson

 

2017 Men's Intermediate Eights -

B Final - 5th
Coach - Jack Stoddart
Cox - Adam Pizzey
Stroke - James Sheridan
7 - Paul Fairbairn
6 - James Lambton-Heys
5 - Jacob Manson
4 - Taylor Anderson
3 - Liam Steel
2 - Gian-Luc Angiolini
Bow - Joe Davies


2017 Men's Beginners Sculls -

B Final - 2nd
Coach - Jack Stoddart
Sculler - Albert Beck

 

2017 Men's Coxless Pairs -

B Final - 1st

Coach - Jack Stoddart

Stroke- Gian-Luc Angiolini

Bow - Liam Steel

 

2016 Women's Beginner Eights -

B Final - 2nd
Coach - Jonathon Carr-Brown
Cox - Laura Sutton
Stroke - Jenny Rose
7 - Paige Cotterell
6 - Gabby Rowsell
5 - Abi Christina
4 - Nienke Van Der Holst
3 - Jess Pyne
2 - Beth Dyer
Bow - Polly Humphrey

 

2016 Men's Coxless Pairs -

A Final - 6th

Coach - Jonathon Carr-Brown

Stroke- Gian-Luc Angiolini

Bow - Liam Steel

 

2016 Women's Intermediate Sculls -

A Final - 2nd
Coach - London RC
Sculler - Lois MacGeachy

 

2015 Women's Intermediate Sculls -

B Final - 1st
Coach - Wallingford RC
Sculler - Jess Belcher

 

2019 Reading Amateur Regatta

Men's B2 Eights - 1st

Coach - Jonathon Carr-Brown and Keith Jackman

Cox. Anoushka Chauhan

Stroke: Matt Denby

7: Toby Johnson

6: Joshua Watkins

5. Cosmo Hearnden

4. James Karr

3. Christopher Young

2. Oliver Shonfeld

Bow. Henry Fitch-Bartlett

1st Round BUBC bt Southampton UBC by 11/2 L NTT

Final BUBC bt Kings College London by 31/2L 3'35" 

2019 Reading Amateur Regatta

Men's B2 Double Sculls - 1st

Stroke: Issac Minns

Bow - Joshua Watkins

Final BUBC bt Cardiff Univ by 3L 5'39"

2019 Kingston Head Race

Women's B2 Eights - 1st

Coach - Jonathon Carr-Brown

Cox - Aide Miguelez

Stroke - Annabel Everson

7. Freya Williamson

6. Morgane Corbett

5. Liv Hinkley

4. Kathryn Hayward

3. Hannah Perry

2. Tina Stronach

Bow. Emma Jardine

 

2019 Reading University Head Race

Women's B3 Eights - 1st

Coach - Jonathon Carr-Brown

Cox - Aide Miguelez

Stroke - Annabel Everson

7. Freya Williamson

6. Lara MacDermott

5. Liv Hinkley

4. Hannah Perry

3. Caitlin Mulholland

2. Morgane Corbett

Bow. Willow Johnson

 

2018 Upper Thames Autumn Head Men's Open Pairs - 1st

Coach - Jonathon Carr-Brown

Stroke - Oliver Peace

Bow - Cosmo Hearnden

 

2018 Upper Thames Autumn Head Men's Open Eights -  1st

Coach - Jonathon Carr-Brown

Cox - Julia Wojtaszak

Stroke - Jack Bond

7 - Oliver Tibble

6. Matthew Southcott

5. Alex Lynch

4. Rohan Henry

3. Matt Cobbold

2. Matt Denby

Bow - Ash Parker

 

2018 Reading Amateur Regatta Men's Senior D Eights - 1st
Coach - Jonathon Carr-Brown
Cox - Cathy Biggs
Stroke - Ash Prince
7 - Will Newcombe
6 - James Lambton-Heyes
5 - Harry Coomber
4 - Zach Searle
3 - Chris Young
2 - Albert Beck
Bow - Stuart Portman

 

1st Round bt Warwick Uni 11/2 L

2nd Round bt Leicester Uni 1L

3rd Round Radley College 21/4 L

Final Bt Oxford Uni Lightweights 1/2 L

 

2018 Reading Amateur Regatta 

Women's Senior B Fours - 1st
Coach - Jonathon Carr-Brown
Cox - Beth Crawford
Stroke - Laragh McDermott
7 - Ellie Lonsdale
6 - Morgane Corbett
5 - Caitlin Mulholland
4 - Hannah Perry
3 - Willow Johnson
2 - Bronwyn Muir
Bow - Christie Robinson

 

1st Round bt Oxford BC

2nd Round bt University College London

Final bt Imperial College canvass

 

2016 Henley Fours and Eights Head, Novice 8s - 1st
Coach - Jonathon Carr-Brown
Cox - Estelle Lehermitte
Stroke - James Sheridan
7 - Richard Cope
6 - Jack Stoddart
5 - Jacob Manson
4 - Rob Goswell
3 - Liam Steel
2 - Gian Luc Angiolini
Bow - Alex Joseph

 

 

Regatta and
Head Winners

2005 Temple Challenge Cup qualified crew: 
Coach - Kev Ayles
Cox - Sharon Ayles
Stroke - Ashley Maitland
7 - Colin Davis
6 - Michael Godfrey
5 - Eamon Hunter
4 - Adam Wise
3 - Scot Mullins
2 - Lee Douglas
Bow - Simon Bangs

 

1st Round - lost to Abingdon School by 2 lengths

2007 Temple Challenge Cup qualified crew:
Coach - Paddy Thomas
Cox - Gemma Rasmussen 
Stroke - Will Powell
7 - Lee Douglas 
6 - Michael Godfrey 
5 - Adam Wise
4 - Matt Myers
3 - Conor Ward
2 - Harry Green
Bow - Peter Mumford

1st Round - Bournemouth University beat Manchester University 'A' by ¼ length

2nd Round - Trinity College, Dublin 'A', Ireland beat
Bournemouth University by ½ length

 

 

2005 Temple Challenge Cup qualified crew: 
Coach - Kev Ayles
Cox - Sharon Ayles
Stroke - Ashley Maitland
7 - Colin Davis
6 - Michael Godfrey
5 - Eamon Hunter
4 - Adam Wise
3 - Scot Mullins
2 - Lee Douglas
Bow - Simon Bangs

 

1st Round - lost to Abingdon School by 2 lengths

2007 Temple Challenge Cup qualified crew:
Coach - Paddy Thomas
Cox - Gemma Rasmussen 
Stroke - Will Powell
7 - Lee Douglas 
6 - Michael Godfrey 
5 - Adam Wise
4 - Matt Myers
3 - Conor Ward
2 - Harry Green
Bow - Peter Mumford

1st Round - Bournemouth University beat Manchester University 'A' by ¼ length


2nd Round - Trinity College, Dublin 'A', Ireland beat
Bournemouth University by ½ length

 

 

Women's Henley
Regatta Crews

2014 Academic Coxed Fours qualified crew:

Coach: James Lee

Cox: Becca Hales

Stroke: Jess Belcher

3: Emma Feltham

2: Emma Burton

Bow: Annabel Laity

 

1st Round - Liverpool Univ BC bt Bournemouth Univ (Belcher) by 3 lengths (5.51)

 

2014 Academic Coxed Fours qualified crew:

Coach: Jonathon Carr-Brown

Cox: Christie Tsiuopra

Stroke: Joanna Jager

3: Izzy Raywood

2: Betty Glover

Bow: Dilys Latham

 

1st Round - Bournemouth Univ (Jager) bt Nottingham Trent Univ by 2/3rd of a length (NTT)

 

2nd Round - Southampton Univ bt Bournemouth Univ (Jager) verdict easily (5.55)

 

2015 Academic Eights

Coach: James Lee (assistant Jack Stoddart)

Cox: Becca Hales

Stroke: Annabel Laity

7. Emma Feltham

6. Betty Glover

5. Jess Chatfield

4. Emily Humphries

3. Alice Matthews

2. Dilys Latham

Bow. Emma Burton

 

1st Round - Manchester Univ bt Bournemouth by 21/2 lengths (5.19)

 

 

2016 Academic Eights

Coach: Will Moreland

Cox: Christie Tsioupra

Stroke: Annabel Laity

7. Emma Burton

6. Betty Glover

5. Jess Chatfield

4. Gaby Rosewell

3. Jessica Pyne

2. Jenni Rose

Bow. Dilys Latham

 

1st Round - Southampton Univ bt Bournemouth by 1 length (5.20)

 

 

2017 Academic Coxed Fours qualified crew:

Coaches: Alex Gaspar & Jonathon Carr-Brown

Cox: Maia Jordan

Stroke: Polly Humphrey

3: Jenni Rose

2: Jess Pyne

Bow: Beth Dyer

 

1st Round University College Dublin  bt Bournemouth by Easily (5.49)